طب کار

طب کار

طب کار چیست : علم طب کار یکی از شاخه های تخصصی پزشکی است که به طور خاص به بررسی سلامت شاغلین می پردازد.

تمامی افراد شاغل ملزم به انجام این گونه معاینات هستند که به ۳ قسم می باشد :

  • معاینات بدو استخدام : در ابتدای استخدام هر فردی در هر نماد و سازمانی
  • معاینات دوره ای : به صورت سالانه جهت پایش مستمر سلامت شاغلین با حمایت کارفرما
  • معاینات موردی : در صورت وجود بیماری و مشکل خاص در فرد ، توسط سازمان درخواست می گردد.

۱-بهداشت حرفه ای : در اولین مرحله مراجع با حضور در این واحد به تشکیل پرونده بهداشتی می پردازد. کارشناس مربوطه با دریافت اطلاعات فردی و سوابق کاری فرد ، به تعیین عوامل زیان آور محیط کار پرداخته وبا توجه به نوع شغل فرد و آسیب های موجود توصیه های لازم در خصوص پیشگیری از مواجهات شغلی با عوامل زیان آور را به فرد ارائه می دهد.

۲- آزمایشگاه : تمامی معاینات اعم از بدو استخدام  و دوره ای نیازمند انجام آزمایشات خون و ادرار بوده و به فراخور نوع مواجهات شغلی و یا درخواست کارفرما ، آزمایش روتین جهت بررسی و سایرموارد اضافه اخذ و کنترل می گردد . موارد روتین شامل تست های قند خون ، چربی خون ، CBC یا شمارش گلبول های خونی ، کراتینین و در صورت نیاز آنزیم های کبدی و ادرار می باشد .

۳- معاینه : پزشک متخصص طب کار با معاینه شاغلین ، به بررسی تمامی ارگان ها و دستگاه های بدن می پردازد . با مشاهده وضعیت ظاهری و پرسش سوالاتی از مراجع ، از وضعیت سلامت فرد اطلاعاتی کسب می نماید ، تمامی علائم و نشانه های بالینی در پرونده مکتوب و در صورت نیاز به بررسی دقیق تر ، به پزشک متخصص مربوطه ارجاع می شوند.

۴- بینایی سنجی : یکی از تست های پاراکلینیک ضروری برای تمامی شاغلین ، بینایی سنجی می باشد ، با توجه به اینکه سلامت چشم ها و داشتن حدت دید مناسب در هر نوع شغلی حائزه اهمیت است ، در این واحد حدت بینایی فرد ، وجود کورنگی ، میدان دید و میزان حدت دید نزدیک بررسی و تعیین می گردد.

۵- شنوایی سنجی : مشکلات ناشی از سر و صدا در محیط های کار و خصوصاً بخش های صنعتی ، به مرور زمان تاثیرات قابل توجهی به روی شنوایی شاغلین دارد . لذا انجام شنوایی سنجی و آگاهی از وضعیت سلامت گوش ها در انواع معاینات طب کار ( بدو استخدام و دوره ای )، بر اساس شغل فرد ، اهمیت می یابد . در این بخش با انجام تست ، میزان افت شنوایی فرد در فرکانس های مختلف تعیین و همچنین در صورت لزوم بررسی گوش ها از لحاظ وجود سرومن تست های SDS و SRT (میزان درک گفتار و تفکیک کلمات)انجام می گردد.

۶- اسپیرومتری : یکی دیگر از تست های پاراکلینیک اسپیرومتری یا سنجش حجم های ریوی می باشد . شاغلینی که در صنایع مختلف با عوامل زیان آور شیمیایی همچون حلال ها ، گرد و غبار غلیظ ، دود و دمه ناشی از تبخیر مایعات و فلزات و … سروکاردارند بدون شک پس از چندین سال دچار انواع عارضه های ریوی ، اختلال در تنفس و کاهش حجم های هوای دمی و بازدمی می شوند با انجام این تست وضعیت سلامت ریه ها بررسی می شود. در شرایط کنونی پاندمی بیماری کرونا موقتاً انجام تست ممنوع می باشد.

۷-نوار قلب : از دیگر تست های جانبی مهم جهت تشخیص مشکلات قلبی ، اخذ نوار قلب می باشد . این موضوع برای افراد بالای ۳۵ سال اهمیت بیشتری داشته و در معاینات بدو استخدامی و دوره ای اخذ می گردد. نتیجه تست در پرونده شخص ضمیمه خواهد شد.

۸-نظردهی نهایی پرونده : در نهایت پس از تکمیل مراحل ، پزشک طب کار با جمع بندی یافته های حاصل از انواع تست ها و معاینات انجام شده ، تناسب فرد را با شغل تعیین می نماید . این نظریه شامل ۳ حالت : بلامانع ، مشروط و عدم صلاحیت می باشد پرونده های مشروط باید مطابق شروط پزشک به کار خود ادامه دهند . چنانچه فاقد صلاحیت کار باشند . نباید در شغل مربوطه بکارگیری شوند.

طب کار
بخش تخصصی طب کار

درمانگاه خیریه آل محمد (ص) که با همت نیک اندیشان ارجمند مرحوم مهندس سید مهدی شهرستانی  و مرحوم حاج رضا ایروانی در سال ۱۳۸۰  بنیان گذاری گردید ، جهت رفاه حال مراجعین ، با گسترش بخش های تخصصی به ارائه خدمات طب کار نیز پرداخته است. این مجموعه که در مرکز شهر و در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته است ، دسترسی افراد از هر نقطه از شهر را به این منطقه تسهیل نموده است . همچنین با توجه به در اختیار داشتن انواع پزشکان متخصص از جمله داخلی ، قلب ، اورولوژی ، زنان ، پوست ، چشم ، غدد ، اطفال و اعصاب و روان و گوش و حلق و بینی و همچنین بخش های پاراکلینیک شامل رادیولوژی و سونوگرافی ، دندانپزشکی و آزمایشگاه با پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات و کادر مجرب و تیم زبده ، بستر مناسبی را برای مراجعین بخش طب کار فراهم آورده تا تمامی خدمات لازم و نیاز افراد در همین محل برآورده گردد.

بخش تخصصی طب کار درمانگاه خیریه آل محمد (ص) با دارا بودن پزشکان و پرسنل مجرب و همچنین دستگاه های پیشرفته و بروز ، آماده عقد قرارداد با شرکت ها، هتل ها و کارخانجات محترم می باشد.

ضمنا مرکز طب کار  آل محمد (ص) مورد تایید و طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی مشهد و مرکز بهداشت محترم استان می باشد.


آدرس: مشهد، خیابان امام رضا (ع)، چهار راه دانش، نبش شهید حنایی ۱۹


تلفن تماس : ۰۵۱۳۱۹۹۹

دلایل رد شدن در طب کار – آزمایش ادرار طب کار شامل چیست – هزینه طب کار چیست – مراکز طب کار – سایت طب کار – قوانین طب کار – آدرس طب کار

About the Author

admin