عکس دیجیتال تمام فک دندان

OPG عکس تمام فک از دندان ها

OPG دیجیتال : عکس تمام فک از  دندان ها

یک کلیشه سرتاسری از کل فک بالا و پائین و مفصل تمپو مندیبولار گرفته می شود و در آن تمام دندانها به صورت یکپارچه مورد بررسی قرار می گیرند.

عکس تمام فک دندان OPG

موارد قابل تشخیص توسط OPG دندان
OPG یک معاینه معمول است که توسط دندان‌پزشکان و جراحان دهان و دندان تجویز می‌شود و یک ابزار مهم تشخیصی برای شرایط دهان و دندانی است. این نوع تصویربرداری منطقه وسیع‌تری نسبت به تصویربرداری معمولی داخل دهان ایجاد می‌کند و درنتیجه اطلاعات ارزشمندی در مورد سینوس‌های فک بالا، قرارگیری دندان و سایر ناهنجاری‌های استخوانی را ارائه می‌دهند. این معاینه همچنین برای برنامه‌ریزی درمان برای گذاشتن دندان مصنوعی کامل یا جزئی، بریس، استخراج و کاشت دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد.


عکس OPG دندان همچنین می‌تواند مشکلات پزشکی و دندانپزشکی‌هایی را که شامل موارد زیر می‌باشد، قابل‌تشخیص سازد:

  • بیماری پریودنتال پیشرفته
  • وجود کیست در استخوان‌های فک
  • تومورهای فک و سرطان دهان
  • آسیب‌دیدگی دندان‌ها ازجمله دندان‌های خردشده
  • اختلالات فک که همچنین به‌عنوان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ نیز شناخته می‌شوند.
  • سینوزیت
  • ارزیابی قبل از کشیدن دندان عقل
  • تجهیزات تصویربرداری OPG
  • این دستگاه پرتونگاری از دو قسمت تشکیل‌شده است که یک قسمت شامل یک لوله اشعه ایکس بوده و قسمت بعدی فیلم اشعه ایکس است که با یک آشکارساز در طرف مقابل قرار دارد. سر بیمار درون محفظه‌ای که دارای استراحتگاه برای چانه، پیشانی و قسمت‌های جانبی صورت می‌باشد، قرار می‌گیرد و یک وسیله که دهان را باز نگه می‌دارد نیز در آن وجود دارد.
عکس تمام فک دندان کودکان

موارد قابل تشخیص توسط OPG دندان
مخفف عبارت Orthopantomagram است که پانورکس (Panorex) نیز خوانده می‌شود. این رادیوگرافی، یک عکس‌برداری پانورامیک توسط اشعه ایکس از دندان‌های فک بالا و پایین انجام می‌دهد و نمای دوبعدی مسطح نیم‌دایره از گوش تا گوش را نشان می‌دهد. فناوری X-Ray دندانپزشکی در حال دور شدن از فناوری سنتی به فناوری اشعه ایکس دیجیتال است و از سنسورهای الکترونیکی و رایانه‌ها برای ایجاد تصاویر باکیفیت استفاده می‌کند.

اشعه ایکس دیجیتال امکان بررسی فوری اسکن‌ها را بدون نیاز به انتظار برای ساخت عکس فراهم می‌کند. رادیوگرافی OPG همچنین در به دست آوردن تصاویر باکیفیت بالا در یک مرحله، کاهش تعداد اسکن‌های تکراری لازم و درنتیجه بیمار در مقابل تابش اشعه ایکس کمتر قرار می‌گیرد. عکس OPG که با نام ارتوپانتوموگرافی نیز شناخته می‌شود، نوعی اسکن توسط اشعه ایکس است که نمای پانوراما گسترده از قسمت تحتانی چهره ایجاد می‌کند.

این نوع تصویربرداری می‌تواند تمام دندان‌ها را در هر دو فک ازجمله مواردی که هنوز ظاهرنشده‌اند مانند دندان عقل را روی یک تصویر نشان دهد. همچنین نمایی از استخوان فک و مفصل گیجگاهی (TMJ) را ارائه می‌دهد که فک را به بقیه جمجمه متصل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر این نوع تصویربرداری یک بررسی با اشعه ایکس دندانی دوبعدی است که شکل دهان را در یک تصویر واحد که شامل دندان‌ها، فک‌های فوقانی و تحتانی، ساختارهای اطراف و بافت‌ها می‌باشد ضبط می کند. دندان‌پزشکان توسط این روش تشخیصی می‌توانند بسیاری از اختلالات دیگر که با عکس معمولی در جراحی‌های دندانی دیده نمی‌شود تشخیص دهند.

مرکز تصویربرداری، درمانگاه شبانه روزی خیریه آل محمد (ص) با داران بودن دستگاه پانورکس دیجیتال از شرکت واتک مدل ۲۰۲۳ و پزشکان متخصص و کارشناسان با تجربه همه روز بجز ایام تعطیلات از ساعت ۷ صبح الی ۱۰ شب و روزهای های جمعه از ساعت ۷ صبح الی ۷ عصر پذیرای شما مراجعین محترم است.

این مرکز طرف قرارداد کلیه بیمه ها (سلامت، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح ، کمیته امداد و …) بوده و تمامی قیمت ها در این مرکز بر اساس تعرفه خیریه می باشد.

تلفن تماس و نوبت دهی: ۳۱۹۹۹-۰۵۱ داخلی ۲۲۶

آدرس: خیابان امام رضا(ع)، چهار راه دانش، نبش شهید حنایی ۱۹ (دانش شرقی ۲۹)

هزینه عکس opg دندان بدون دفترچه (آزاد) = ۱۲۲۷۰۰ تومان

هزینه عکس opg دندان با دفترچه = ۹۰۰۰۰ هزار تومان

نحوه خواندن عکس opg – هزینه عکس opg – هزینه عکس opg دندان بدون دفترچه – آموزش خواندن عکس دندان – هزینه عکس opg دندان با دفترچه – قیمت آزاد عکس opg – چگونگی تشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس – عکس دندان سالم – OPG ارزان مشهد – هزینه عکس opg دندان بدون دفترچه – OPG دیجیتال –

About the Author

admin